Muinsuskaitse ja restaureerimise valdkonna visuaalse teabe digitaalse arhiveerimise ja graafilise dokumenteerimise süsteem

Hilkka Hiiop

Pärandi säilitamise juurde kuulub lisaks füüsilisele konserveerimisele ka selle säilitamise ja restaureerimisega seotud materjalide (fotograafiline, graafiline ja kirjalik dokumentatsioon) süsteemne talletamine. Sellele toetuvad kõik tulevased restaureerimis- ja säilitustegevused. Traditsiooniliselt on neid materjale koostatud paberkandjal ja säilitatud arhiivides, digitaalajastule üleminek tõi aga kaasa materjalide kuhjumise ja segaduse arhiveerimises. Probleemi lahendamiseks arendas Eesti Kunstimuuseum koostöös ettevõttega Wiseman Interactive aastatel 2006–2007 välja süsteemi, mis võimaldab digitaalselt arhiveerida ja töödelda visuaalset erialateavet.

Süsteem koosneb kahest moodulist. Visuaalse informatsiooni graafilise dokumentatsiooni moodul võimaldab hõlpsalt markeerida visuaalsetel kujutistel eri tüüpi kahjustused. Digitaalkujul materjale on võimalik hiljem kasutada sõltumata asukohast. Digitaalse arhiveerimise moodul võimaldab süsteemselt talletada mälestistega seotud dokumentatsioonifailid ning siduda need teose põhiinformatsiooniga. Nii koondub iga mälestisega seonduv teave, võimaldades jälgida kunstiteose käekäiku pikas perspektiivis.

Rakenduse eripäraks on laiapõhjalisus ja kasutajasõbralikkus – süsteem hõlmab pärandi haldamise erinevad töölõigud ning selle hõlpsus võimaldab restauraatoril keskenduda erialasele tegevusele ehk analüüsile, MIDA märkida, mitte tehnilistele küsimustele, ehk sellele, KUIDAS märkida.

[previous][next]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga