RTI fotograafia museaalide ja säilikute uurimiseks

Hembo Pagi

RTI (Reflectance Trasformation Imaging) on saripildistamise meetod, mis kasutab pildistatava eseme pinnamuudatuste esiletoomiseks peegeldavat külgvalgust. Meetod on kasulik erinevate objektide näiteks müntide, skulptuuride, kudumite või vanade kirjatahvlite detailseks uurimiseks ning esitlemiseks.  RTI meetod põhineb matemaatilisel algoritmil, mis kalkuleerib pinnalt valguse peegeldumist iga pikseli jaoks ette antud piltidekogumil. Meetodi töötas välja Tom Malzbender Hewlett Packardi Laboratooriumist 2001. aastal. Nüüdseks on lisaks Malzbenderi Polynomial Texture Mapping (PTM) algoritmile veel teisigi, nagu näites Hemisperical Harmonics.

Pildistamiseks on vajalik tavaline fotokaamera ning eraldiseisev valgusallikas (välk). Kaamera ja valgusallika ainsaks eelduseks on see neid saab juhtida manuaalselt, st. kõik automaatsed seaded sh. teravustamine, ava ja säriaeg seadistakse käsitsi. Tähtsateks abivahenditeks on nöörijupp ja piljardikuul – esimene neist tagab valgusallika konstantse kauguse pildistatavast esemest, ning teine, talletab valgusallika suuna peegeldusena sfäärilisel pinnal. Üles võetud 30 kuni 50 fotod töödeldakse tarvaraga mille lõpptulemuseks on interaktiivne foto mis võimaldab eset vaadelda erinevas külgvalguses. Nii töötlus- kui ka kuvamistarkvarad on vabavaralised ja tasuta.

Lisainfot RTI kohta ning tarkvara saab alla laadida Cultural Heritage Imaging lehelt (http://culturalheritageimaging.org/Technologies/RTI/).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga