TEELE – Tartu Linnaraamatukogu andmebaas “Tartu ilukirjanduses”

Ülo Treikelder
Tartu Linnaraamatukogu

Tartu Linnaraamatukogus koostatakse alates 2005. aastast kirjandus- ja kultuuriloolist veebilehte “Tartu ilukirjanduses”. Andmebaas sündis mõttest esitleda Tartut ilukirjanduse kaudu: koondada tekste, kus on juttu Tartu kohtadest, inimestest, Tartuga seotud sündmustest, aga ka tabamata või tabatud Tartu vaimust või muust Tartule iseloomulikust, olgu see tudengid, hakid, aguliarhitektuur või hoopis kohvikud või hõng.

Ilukirjandust oleme käsitanud kaunis laialt, haarates selle alla ka mälestusi ja meenutusi, kogumikke, mõnikord isegi ka teabekirjanduse valdkonda jäävaid tekste, nt esseid. Teostest on välja toodud katkendeid. Nii katkenditel kui ka teostel on märksõnad, mille järgi saab huvipakkuvat otsida. Kõik muud materjalid liituvad tekstidega ja illustreerivad neid. Järgmise etapina lisandus Tartu kaart, järjest lisandub Tartu fotosid eri aegadest, lisame ka kunstiteoseid ja muusikapalu. Andmebaasiga seostatud interaktiivsel kaardil liikudes avanevad vastavate paikade juures eri aegu kajastavad tekstikatked, fotod jm. Oleme hakanud lisama ka andmebaasis olevate isikute tutvustusi, kavas on lisada ka raamatute kaanepildid.

Projekti eesmärk on hoida meie kultuurimälu, luua seoseid vaimse ja füüsilise ruumi vahel, tutvustada lokaalajaloolist keskkonda ning aidata õpilast, üliõpilast, uurijat või koduloohuvilist andmete ja allikate leidmisel ja seostamisel. Tulevikueesmärk on tutvustada Eesti kultuuri väljapoole. Kõige esmasem ja lihtsam eesmärk on aga innustada lugema ja avastama.

Tegemist pole teadusliku andmebaasiga ning selle valikud jäävad paratamatult subjektiivseks. Palju jääb välja, sealhulgas ka kirjanduslugu linnaruumiga seostavaid uurimusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga