Rahvusarhiivi ühisloome algatus “Eestlased Esimeses maailmasõjas”

Maive Mürk

Oleme Rahvusarhiivis juba päris kaua oodanud rakendust, mis võimaldaks ühisloome kampaaniaid. Vajadus selle järele tekkis teadmisest, et paljud arhiivikasutajad juba indekseerivad säilikuid ja teevad enda tarbeks sisukordi ja registreid, aga nende töö ei ole laiemalt kättesaadav ja võib juhtuda, et mitu inimest teevad sama tööd. Loodame, et digitaalsete lahenduste pakkumisega nii andmete sisestamiseks kui sisestatu kättesaadavaks ja otsitavaks tegemiseks suudame meelitada usinaid kasutajaid andmeid sisestama Rahvusarhiivi portaalis, kus saame tagada tehtud töö säilimise ja laia kasutuse. Rahvusarhiivist soovitakse sageli saada isikuloolisi andmeid ainult perekonnanime ja eesnime põhjal. Vabatahtlike kaasamine on üks võimalus kuidas see võiks järk-järgult võimalikuks saada.

Projekt „Eestlased Esimeses maailmasõjas“ (www.ra.ee/ilmasoda) on Rahvusarhiivi esimene suurem ühisloome kampaania. Algatuse esimeses järgus on kavas vabatahtlike abiga indekseerida Rahvusarhiivi allikates leiduvad andmed sõdurite kohta. Tulevikus loodab arhiiv, et inimesed on valmis täiendama ajalooallikaid oma teadmistega perekonnaloost ja kohaajaloost: näiteks on võimalik lisada sõduri juurde eluloolisi andmeid, mälestusi ja fotosid.

Oleme keskkonna loomisel püüdnud arvestada vabatahtlikest kaastööliste vajaduste ja mugavusega: portaal on tehniliselt ja kujunduslikult lihtne, samuti leiab siit abitekstid (ülevaade allikatest, näpunäited väljade täitmiseks ja otsingu teostamiseks). Andmed on kohe pärast sisestamist otsitavad ja kasutajad saavad juba sisestatut muuta või täiendada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga